Tüp Mide Ameliyatı

TÜP MİDE AMELİYATI - MİDE KÜÇÜLTME

Mide küçültme ameliyatı ile  yüzde 80’i  alınmış olan mide,  ince bir tüp
şekline benzer bir hal alır. Diğer cerrahi yöntemlere göre daha kolay yapılan tüp mide ameliyatı midenin besin alma kapasitesini büyük oranda azaltır. Bu yöntem açlık ve tokluk hissini yaratan hormonları doğrudan etkileme özelliğiyle diğer yöntemlerden ayrılır. Literatürdeki diğer ismi “Laparoskopik Sleeve Gastrektomi”dir.

Bu operasyonun ardından hastaneden ayrılma süresi diğer yöntemlere göre daha kısadır. Komplikasyonu az ve konforlu bir yöntemdir.

Yaşanacak ciddi kilo kaybıyla orantılı olarak başka ciddi hastalıkların da azalarak yok olması mümkündür.

TÜP MİDE AMELİYATI KİMLERE UYGULANABİLİR

18-65 yaş arası, vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan, ameliyata girmesine engel olacak herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan herkese mide küçültme ameliyatı olarak bilinen tüp mide ameliyatı ve gastrik bypass ameliyatları yapılabilir.

18 yaş altı hastaların ameliyatı çok nadirde söz konusu olabilir fakat böyle bir durumda ameliyattan önce ebeveynlerin onayı alınır.

Hastanın ameliyata engel olabilecek herhangi bir psikolojik sorunu veya alkol bağımlılığı söz konusu ise ilgili branş doktorlarından ameliyat onayı alınır ve operasyon gerçekleştirilir.

TÜP MİDE AMELİYATI RİSKLERİ

Her karın içi ameliyatta bulunan riskler bu ameliyatlarda da mevcuttur. Ameliyattan sonra mide dikiş alanından karın boşluğuna küçük sızmalar yaşanabilmekte ancak bu çok düşük bir ihtimaldir. Bu sebeple doğru doktor seçimi ameliyat öncesi için olduğu kadar ameliyat sonrası süreç için de önemlidir.

TÜP MİDE AMELİYATI SONRASI BESLENME

Ameliyat sonrasında hastaya özel olarak hazırlanan 1 yıllık diyet programına uyulması çok önemlidir. Hasta operasyon öncesine göre daha az kalori alacağı için için yediklerinin besleyici değerlerinin yüksek olması gerekir. Yağlı, şekerli yiyecekler, yüksek kalorili içecekler gibi sağlıksız besinlerin tüketilmesi zayıflamayı engeller.

Hastanın beslenme programı düşük karbonhidrat, yüksek protein içerir.

Ameliyat sonrası dönemde sıvı ağırlıklı ve besleyici gıdalar ile beslenir. Daha sonra beslenme programı aşamalar halinde değiştirilir.

Hasta, yiyecekleri çok çiğnemeli ve hazmı kolaylaştırmalı. Ayrıca su tüketiminde hassas olarak doktor ve diyetisyenin önerilerine göre davranmalıdır.

Daha az yemek yenmesiyle bağlantılı olarak kan değerlerinde düşüklük görülebilir. Bunun önüne geçmek için hastaya vitamin ve mineral destekleri verilir.

TÜP MİDE AMELİYATI FİYATLARI

Tüp mide ameliyatının fiyatları, ameliyatı yapacak ve sonrası süreci yönetecek doktor ve ekibinin donanım, uzmanlık ve tecrübesine göre belirlenir.

Hemen Bilgi Alın

Form Doldur