ÇALIŞMA SAATLERİ

Pzt - Cuma 9.00 - 18.00 / Cmts 9.00 - 14.00

Obezite ve Endokrinoloji

Obezite ve Endokrinoloji

Obezite, vücutta yağ hücrelerinin ve bu hücrelerde depolanan enerji rezervlerinin ileri düzeyde artmasıdır. Obeziteye diyet bozukluğu, hareket azlığı gibi faktörlerin yanı sıra psikolojik, metabolik ve hormonal birçok bozukluk sebep olabilmektedir. Bu nedenle tedavi başarısını sağlayabilmek için multidisipliner bir yaklaşım ile altta yatan nedenin ortaya çıkarılarak tedavi edilmesi şarttır.

Endokrinoloji olarak obezite hastalarında kortizol, tiroid hormon bozuklukları gibi hormonal ve metabolik problemlerin varlığını değerlendirmekte; var ise öncelikle bu bozuklukların tedavisini gerçekleştirmekteyiz. Eşlik edebilecek hastalıklar dışlandı ise medikal ve cerrahi tedaviler arasında obezite ekibimiz ile birlikte bir karar vermekteyiz. Elbette özellikle de bu konuda uzman bir diyetisyenin düzenlediği diyet ve aktivitenin artırılması obezite tedavisinin ilk basamağını oluşturmaktadır. Ek tedavi olsun olmasın, ömür boyu sürecek bu yaşam değişikliklerine hastalarımızı bir ekip çalışması ile hazırlamaktayız.

Vücut kitle indeksi ≥ 35 kg/m2 olan veya ≥ 27 kg/m2 olup obeziteye bağlı, diyabet; eklem probemleri; uyku apne sendromu; kolesterol yüksekliği veya tansiyon gibi problemlerin eşlik ettiği hastalarımıza yaşam tarzı değişikliklerine ek olarak medikal tedavi başlamaktayız. Daha düşük düzeylerdeki obezite olgularında ilaç tedavisi uygun değildir. Bu hastalarımızın diyet ve egzersizle yaşam tarzı modifikasyonu ile takipleri daha doğru olacaktır.

Medikal tedavi ile hedefimiz ilk 3 ayda en az %5-7 kilo kaybı; ideal olarak da %10 kilo kaybıdır. Bu amaçla kullandığımız ilaçları hastaların klinik durumlarına ve kilo artış nedenine göre seçmekteyiz. Yine kullanılan ilaçların güvenirliliğinin bilinmesi, ciddi yan etkilerinin olmaması ve bağımlılık yapmaması önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Medikal tedavi mutlaka hekim tavsiyesi ve kontrolünde kullanılmalıdır.

Vücut kitle indeksi ≥ 40 kg/m2 olan veya ≥ 35 kg/m2 olup obeziteye bağlı komplikasyonların eşlik ettiği hastalarda ise cerrahi tedavi düşünülebilir. Yine cerrahi öncesi ve sonrasında hastaların değerlendirme ve takiplerinin multidisipliner ekip tarafından yapılması önemlidir. Mevcut olabilecek veya oluşabilecek metabolik ve hormonal değişikliklerin takip ve tedavisi için endokrinoloji de her aşamada bu ekip içinde yerini almaktadır.