Gastrik Bypass Ameliyatı

GASTRİK BYPASS AMELİYATI

Bu ameliyat ile mide küçültülür ve ek olarak ince bağırsak küçülen mideye bağlanır. Bu işlem sonucunda hasta hem küçülen mide sayesinde daha az yemek yer hem de ince bağırsak mideye bağlandığı için besinlerin emilimi azalır. Bu sayede hasta yediğinden daha azını metabolize eder. Böylece kalori alımı ciddi seviyede azaltılarak kilo kaybı sağlanır.

Gastrik Bypass diğer tedavi yöntemlerine göre daha eski ve farklı bir yöntemdir. Bu ameliyatın ardından, tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi gibi hastalıkların da kilo kaybıyla orantılı olarak iyileşmesi mümkündür.

GASTRİK BYPASS AMELİYATI KİMLERE UYGULANABİLİR

  • 18-65 yaş arası, vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan, ameliyata girmesine engel olacak herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan herkese tüp mide ve gastrik bypass ameliyatları yapılabilir.
  • 18 yaş altı hastaların ameliyatı çok nadirde söz konusu olabilir fakat böyle bir durumda ameliyattan önce ebeveynlerin onayı alınır.
  • Hastanın ameliyata engel olabilecek herhangi bir psikolojik sorunu veya alkol bağımlılığı söz konusu ise ilgili branş doktorlarından ameliyat onayı alınır ve operasyon gerçekleştirilir.

GASTRİK BYPASS AMELİYATI RİSKLERİ

Her karın içi ameliyatta bulunan riskler bu ameliyatlarda da mevcuttur. Ameliyattan sonra mide dikiş alanından karın boşluğuna küçük sızmalar yaşanabilmekte ancak bu çok düşük bir ihtimaldir. Bu sebeple doğru doktor seçimi ameliyat öncesi için olduğu kadar ameliyat sonrası süreç için de önemlidir.

GASTRİK BYPASS AMELİYATI SONRASI BESLENME

Ameliyat sonrasında hastaya özel olarak hazırlanan 1 yıllık diyet programına uyulması çok önemlidir. Hasta operasyon öncesine göre daha az kalori alacağı için için yediklerinin besleyici değerlerinin yüksek olması gerekir. Yağlı, şekerli yiyecekler, yüksek kalorili içecekler gibi sağlıksız besinlerin tüketilmesi zayıflamayı engeller.

Hastanın beslenme programı düşük karbonhidrat, yüksek protein içerir.

Ameliyat sonrası dönemde sıvı ağırlıklı ve besleyici gıdalar ile beslenir. Daha sonra beslenme programı aşamalar halinde değiştirilir.

Hasta, yiyecekleri çok çiğnemeli ve hazmı kolaylaştırmalı. Ayrıca su tüketiminde hassas olarak doktor ve diyetisyenin önerilerine göre davranmalıdır.

Daha az yemek yenmesiyle bağlantılı olarak kan değerlerinde düşüklük görülebilir. Bunun önüne geçmek için hastaya vitamin ve mineral destekleri verilir.

GASTRİK BYPASS AMELİYATI FİYATLARI

Gastrik Bypass ameliyatının fiyatları operasyonu gerçekleştirecek doktor ve ekibinin uzmanlığı, tecrübesi ve başarısına paralel olarak değişir.