ÇALIŞMA SAATLERİ

Pzt - Cuma 9.00 - 18.00 / Cmts 9.00 - 14.00

Beslenme

Obezite Cerrahisi Öncesi ve Sonrası Sağlıklı Beslenme

Obezite dünyada yükselen bir sağlık sorunu olup ülkemizde de son zamanlarda en çok karşılaşılan sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Obezite; vücuttaki yağ kütlesinin aşırı artması sonucu vücut ağırlığının boy uzunluğuna göre istenen düzeyin üzerine çıkmasıdır. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18’i, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Obezite BeslenmeSağlıklı bir yaşam sürdürmek için, günlük alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir. Günlük alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vücutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır. Obezite, sadece fiziksel görünüş olarak değil biriken yağ dokusuna bağlı olarak metabolik ve psikosoyal olarak birçok kronik rahatsızlığa zemin hazırlamaktadır. Yanlış beslenme alışkanlıkları, genetik ve hormonal etmenler beraberinde yetersiz fiziksel aktivite ile bir araya geldiği zaman obezite yaşam kalitenizi düşüren bir hastalık olarak karşınıza çıkıyor olacaktır. Hem sağlıklı olmak hem de fiziksel olarak rahat bir yaşama sahip olmak için sağlıklı ve dengeli beslenme ile beraber hayatınıza fiziksel aktiviteyi dâhil etmelisiniz. Sağlıklı bir yaşam için doğru beslenme ve fiziksel aktivite birbirinden ayrılamaz bir ikilidir.

Obezite cerrahisi geçiren kişilerin, ameliyat öncesi ve sonrası beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi çok önemlidir. Başarılı kilo kaybı ve sonrasında ulaşılan ideal kilonun korunması sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanıp, geliştirmeniz ve fiziksel aktivitenizi arttırmanızla ilişkilidir. Ameliyat öncesindeki beslenme, vücudunuzu ameliyata hazırlayıp, sadece ameliyat risklerinizi azaltmaya yardımcı olmaz aynı zamanda ameliyat sonrası ve hayat boyu yeni beslenme düzeninize alışmak ve yaşam biçiminizi değiştirmek için de yüksek oranda size yardımcı olur.Operasyon öncesinde yapılacak olan yağ ve kas oranınızı gösteren vücut analiziniz operasyon sonrası ve uzun dönemde kas kaybı yaşanmadan yağ kayıpları ile sağlıklı bir yol izlediğimizin göstergesi olacaktır. Ameliyat sonrası önceden alışık olduğunuz yeme ve içme düzeninizde değişiklik olacaktır.Ameliyattan sonra oluşabilecek komplikasyonların olasılığını en aza indirmek için beslenmenize özen göstermeniz gerekmektedir. Beslenme tarzınızdaki değişiklik sindirim sisteminizdeki yaraların iyileşmesine yardımcı olurken, cerrahiden sonra en hızlı şekilde toparlanmanın gerçekleşmesini amaçlamaktadır. Ameliyattan sonraki beslenmede 4 temel evre vardır. Her evre kendi süreci boyunca sizin sağlığınız için büyük önem taşımaktadır. Her aşama yeme geçişinizin sağlanması için bir ya da iki hafta uygulanır. Operasyon sonrası ilk ay içerisinde her hafta olmak üzere sonraki aylarda da devamlı şekilde iki yıl boyunca beslenme düzeninizi her hastaya özel şekilde olmak üzere düzenliyor olacağız. Size uygun olan besinlerle almanız gereken protein miktarınıza uygun beslenme tarzı sağlığınız için çok önemli bir yere sahiptir. Bununla beraber size uygun fiziksel aktivite ile hayatınızı da kendiniz gibi canlandırmaya başlıyor olacaksınız. Obezite cerrahisi geçiren hastaların tamamına yakını sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanarak hayat kalitelerinin yükseldiğini söylemektedir. Artık önünüzde çok daha keyifli ve sağlıklı bir yaşam sürmek için yeni bir yol bulunmaktadır. Bu yolda doğru bir şekilde ilerlemek tamamen sizin kararlarınızla şekil alacaktır.

Berrak Sıvı DönemiAmeliyattan sonraki ilk aşama Berrak Sıvı Dönemi:

Bu düzeyde amaç, vücudunuzun tüm ihtiyaçlarını yediklerinizle karşılamak değil, sindirim sisteminizi besinlere tekrar alıştırmaktır. Bu süreçte almanız gereken protein, vitamin ve mineralller kayıp yaşanmaması için ilave olarak ekleniyor olacaktır.

Koyu Sıvı DönemiAmeliyattan sonraki ikinci aşama: Koyu Sıvı Dönemi:

Birinci aşamadaki beslenmenize ek olarak çorbalar, şekersiz puding ya da muhallebi gibi süt ve süt ürünleri eklenir.

Püre DönemiAmeliyattan sonraki üçüncü aşama:

Püre Dönemi: Bu aşamada da gıdaların çok parçacıklı olmaması ve iyi blenderize edilmiş olmaları önemlidir.

Nprmal BesinlerAmeliyattan sonraki dördüncü aşama:

Normal Besinlere Geçiş Dönemi: Bu aşamada tolere edebildiğiniz besinlere yavaş yavaş geçilir.